Infoühiskond – põhjalikud muutused.

Pekka Himanen (sündinud 1973) omandas 20- aastaselt Helsingi Ülikoolis filosoofiadoktori kraadi, pärast seda on tegutsenud uurijana nii Euroopas, Hiinas, Indias, Jaapanis kui ka USA-s. Olnud Soome presidendi, valitsuse ja parlamendi nõuandja infoühiskonna küsimustes.

Oma 2004 aastal esitatud rapordis räägib Himanen kolmest mudelist. Ameerika ehk Silicon Valley’st, kus näeb peamist probleemi üha kasvavas vaesuses; Aasia mudel Singapuri näitel, kus põhimõtteliselt tänapäevani “autoritaarne” riik on valmis finantseerima mujalt maailmast tulnuid väikeettevõtteid ning Euroopa mudel Soome näitel, kus heaoluriigi omadused seotakse infoühiskonnaga.

Üldiselt käivad siin läbi põhilised teemad mida Himanen nimetab “häkkerieetikaks”. Need teemad oleksid: kirg, vabadus, tööeetika, rahaeetika, sotsiaalne väärikus ja avatus, netieetika, aktiivsus ja hoolimine, ellujäämine, loovus jne…

Isiklikult arvan, et Singapurist on tänaseks kujuned väga huvitav linnriik. Võiks öelda, et kui Euroopas on Brüssel siis Aasias on Singapur. Tänaseni valitseb seal omamoodi autoritaarne kord kus reeglid on väga hästi paigas ja iga elanik teab oma kohta. Geograafiline asupaik on teinud temast ühe põhilise lennujaama kus peatub enamasti iga lennuk mis läbib Aasiat. Singapur on rikas aga tal puuduvad julged ettevõtlikud mõtlejad, kes julgeksid võtta riske. Tänu sellele on teistest riikidest nt Start-up ideed väga teretulnud Singapuri investorite seas.

Alikad:

https://en.wikipedia.org/wiki/Pekka_Himanen

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога